Në kuadër të “Javës së Familjes”, Forumi i gruas, Elbasan në bashkëpunim me Fakultetin e Shkencave të Edukimit organizoi në datë 10.05.2017 ora 10.00 një aktivitet me studentë dhe pedagogë të Departamentit të Shkencave Sociale dhe Edukimit Qytetar. Qëllimi i këtij aktiviteti ishte ndërgjegjësimi i komunitetit dhe veçanërisht i të rinjve mbi çështjet që kanë të bëjnë me dhunën në familje dhe barazinë gjinore. Zj. Mirela Gjoni dhe znj. Gentjana Hasalla prezantuan shërbimet e ofruara nga Forumi i gruas dhe projektet e ndërgjegjësimit që zbatohen në qarkun e Elbasanit. Në këtë kuadër, Aurora Balukja, pedagoge në FSHE-së mbajti një leksion të hapur me temë: “Dhuna kundër grave dhe vajzave, një fenomen për t’u luftuar”. Gjatë aktivitetit studentët treguan interes dhe diskutuan rreth çështjeve të trajtuara. Ata shprehën dëshirën për t’u përfshirë nëpërmjet artit në aktivitete kundër dhunës dhe barazisë gjinore.

Aktivitet në kuadër të Javës së Familjes ,UNIEL Aktivitet në kuadër të Javës së Familjes ,UNIEL Aktivitet në kuadër të Javës së Familjes ,UNIEL